Otrzymany sprzęt

Nasza szkoła bierze udział w pilotażowym programie

W RAMACH PILOTAŻOWEGO RZĄDOWEGO PROGRAMU ROZWIJANIA KOMPETENCJI UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W ZAKRESIE STOSOWANIA TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH

CYFROWA SZKOŁA

Program realizowany jest w partnerstwie z  Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej  (CEO) z siedzibą w Warszawie.

Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji. Znaleźliśmy się wśród szczęśliwców, którym udało się być zakwalifikowanym do tego projektu. Tylko 400 szkół w Polsce otrzyma sprzęt komputerowy z projektu "Cyfrowa szkoła".

Pilotażowy program rozpoczął się w kwietniu 2012 roku i potrwa do sierpnia 2013 roku.

Koordynatorem projektu w szkole jest p. Beata Śnieżek. Na prośbę organu prowadzącego w kwietniu 2012 r. napisała ona wniosek o dofinansowanie w ramach projektu "Cyfrowa szkoła". Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany. Następnie napisała ona specyfikację do przetargu.

Dzięki funduszom pozyskanym z ministerstwa (121 000 zł)i wsparciu finansowemu miasta (40 000zł) nasza szkoła otrzymała 23 listopada 2012 r. następujący sprzęt komputerowy (fotki>>):

32 laptopy dla uczniów
2 szafy na laptopy
7 laptopów dla nauczycieli
2 tablice interaktywne
4 rzutniki krótkoogniskowe
2 rzutniki multimedialne
3 ekrany ścienne
1 ekran na statywie
2 drukarki laserowe,
1 sieciowe urządzenie wielofunkcyjne
system zbierania danych (32 piloty)
1 skaner rolkowy
1 wizualizer
5 głośników z mikrofonami
rozbudowaną sieć bezprzewodową (kontroler WLAN, 2 punkty dostępowe, router)

Dostawca sprzętu wyłoniony został drogą przetargu. Jest nim niżańska firma komputerowa TECHTOP (ul. Rzeszowska 10) p. Marcina Wakszyńskiego

Nasza podstawówka jest jedną z 28 szkół w woj. podkarpackim i 400 w Polsce, które uczestniczą w programie. Chętnych było blisko 4 tys. szkół.

Od tej pory uczniowie klas 4 będą przynajmniej 6 razy w tygodniu korzystać z laptopów lub pilotów do rozwiązywania testów na różnych przedmiotach, nie tylko na zajęciach komputerowych, ale i na j. polskim, matematyce, przyrodzie, j. angielskim, technice, historii i godz. wych. Ponadto nauczyciele w swojej pracy z uczniami będą mięli do dyspozycji tablice interaktywne i rzutniki oraz wizualizer. Taki sprzęt na pewno uatrakcyjni lekcje i pozwoli uczniom łatwiej przyswajać nowe wiadomości.

Uwaga:

Nasza szkoła otrzymała wariant II projektu – w którym komputery można także wypożyczać uczniom klas IV do korzystania w domu. Oczywiście wypożyczyć może sprzęt tylko rodzic lub opiekun prawny ucznia, po zapoznaniu się z Regulaminem wypożyczania sprzętu komputerowego, wypełniając wniosek o wypożyczenie sprzętu komputerowego i oddać go w określonym terminie do sekretariatu szkoły.

Uruchomienie tego programu nie oznacza, że od teraz uczniowie będą tylko siedzieć przed monitorem laptopa. Nadal będą korzystać również z tradycyjnych, czyli papierowych książek. Będą nadal otrzymywać zadania domowe.

Beata Śnieżek